SSIS 2016 - Incremental Package Deployment

SQL Server 2012 ile SSISDB’nin ortaya çıkmasıyla beraber paketlerimizi SSISDB’ye deploy etmek için Project Deployment Model adı altında yeni bir deployment model ortaya çıkmıştı. Bu deployment modelde proje bazlı deployment işlemini hızlı bir şekilde yapabiliyoruz. Bu projemizi ilk deployment etmemiz için iyi bir özellik. Ancak sürekli proje bazlı deployment yapılması da uzun süre alabiliyor. Örneğin projemizdeki bir SSIS paketimizde herhangi bir güncelleme yaptığımızda,bu güncellemeyi SSISDB'ye deploy etmek için bütün projemizin SSISDB’ye yeniden deploy edilmesi gerekiyordu. Bu sorunu giderecek paket bazlı deployment modelinin SSIS 2014’de çıkmasını bekliyordum lakin SSIS tarafında herhangi bir güncelleme gelmedi. SQL Server 2016 ile birlikte nihayet paket bazlı deployment modele kavuşmuş olduk. Artık Project Deployment Model’de oluşturulmuş SSIS projelerimizde, SSIS paketine sağ tıkladığımızda Deploy Package seçeneğini görebiliyoruz.

Deploy Package'a tıkladığımızda karşımıza gelen Integration Services Deployment Wizard içerisinde karşımıza gelen ilk ekranda, kolay ve hızlı bir şekilde paketimizi deploy etmemiz sağlayacak adımların listesini görebiliriz.

Next diyerek bir sonraki ekrana geçtiğimizde Deployment Model default olarak Package Deployment olarak seçili geldi. Paketimizin Status alanında Ready yazdığında paketimiz deployment’a hazır anlamına gelmektedir. Eğer paketimizde hassas veriler için bir password var ise Password kolonunu altına veya aşağıdaki Password bölümüne girebilir.Refresh ile paketimizin doğrulamasını yapabilirsiniz.Package Name adı altında başka paketlerimizi de deploy etmek isterseniz yanındaki kutucuğu seçip Refresh butonuna basılmalıdır.Status Ready ise next diyerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bir sonraki ekranda deploy edeceğimiz destination’ı yani SSISDB üzerindeki projemizi seçiyoruz. Aşağıdaki uyarıda, projemizde aynı isimli bir paketimiz daha önceden var ise üzerine yazılacağı belirtilmektedir.

Bir sonraki ekranda yaptığımız ayarlarla ilgili bir özet sunulmaktadır. Deploy butonuna basarak deployment işlemini başlatabilirsiniz.